KNOW YOUR LOCAL GOVERNMENT
Consolidated General Election (April  6, 2021)

Also see State Board of Elections   http://www.elections.il.gov/

School Board District Candidates

(Source: DuPage Election Commission Unofficial Candidate listing - Updated December 24, 2020)

District 44 (Lombard)    (website)

(Butterfield Elementary, Hamerschmidt Elementary, Madison Elementary, Manor Hill Elementary, Park View Elementary, Pleasant Lane Elementary, Glenn Westlake Middle, John Schroder Early Childhood)

Board Member- 4 year term (Vote for 4)

      James Edward Robinette

       Daniel Tiltges

       Sarah Novey

       Cary Benjamin Weisgram

       David Pohlman

       Courtney Simek

  

District 53 (Butler - Oak Brook)   (website)
(Brook Forest Elementary School, Butler Junior High)

Board Member- 4 year term (Vote for 4)

      Kavitha V. Neerukonda

      Sahar Ahmad

      Craig Donnelly

District 58 (Downers Grove)   (website)
(Belle Aire, El Sierra, Fairmont, Henry Puffer, Highland, Hillcrest, Indian Trail, Kingsley, Lester, Pierce Downer, Whittier, Herrick O’Neil, Grove Children’s Preschool)

Board Member- 4 year term (Vote for 4)

      Darren Hughes

      Melissa Bocker Ellis

      Gregory Harris

      Tracy Weiner

District 60 (Maercker)   (website)
(Holmes Elementary, Maercker, Westview Hills Middle)

Board Member- 4 year term (Vote for 4)

      Lisa Thomas Bishop

      Amy Sullivan

      Mary S Satchwell

      Geeta Saini

      Drew Sikula

      Lesley Wright

District 61 (Darien)   (website)
(Mark DeLay, Lace, Eisenhower Junior High)

Board Member- 4 year term (Vote for 3)

      Dana Pavlu

      Karsyn Watson

      Karen Buckels

      Iranell Spann

District 62 (Gower)   (website)
(Gower Middle, Gower West)

Board Member - 2 year term (Vote for 1)

      Evan Williams

Board Member - 4 year term (Vote for 4)

      Ryan W. Asmus

      Nagla Fetouh

      Sarah E. Smith

      Caroline Vroustouris

District 63 (Cass - Darien)   (website)
(Concord Elementary, Cass Junior High)

Board Member - 2 year term (Vote for 1)

      Rinku Patel

Board Member - 4 year term (Vote for 3)

      Kent A. Absalonsen

      Steven Wyent

      Urszula Tanouye

      Fiyaz A. Khan

District 66 (Center Cass - Darien)   (website)
(Elizabeth Ide Elementary, Prairie Elementary, Lakeview Junior High)

Board Member - 4 year term (Vote for 4)

      Liane Raso

      Donna Sobotka

      Brian Liedtke

      Christopher Esposito

District 68 (Woodridge)   (website)
(Edgewood Elementary, Goodrich Elementary, John L Sipley Elementary, Meadowview Elementary, William F Murphy Elementary, Willow Creek Elementary, Thomas Jefferson Junior High)

Board Member  - 4 year term (Vote for 3)

      Thomas A. Ruggio

      Scott Coley

      Joshua Christ

District 86 (Hinsdale HS)   (website)  
(Hinsdale Central HS, Hinsdale South HS, The Transition Center)

Board Member - 4 year term (Vote for 4)

      Mark Pinnow

      Tamakia J. Edwards

      Karen L. Shannon

      Peggy James

      Terri Walker

      Jeff Waters

      Debra Levinthal

      Kevin P. Camden

      Marty Turek

      Justin P. Baron

District 99 (Downers Grove High Schools)   (website)
(DG North HS, DG South HS, Transition 99 Center)

Board Member  - 4 year term (Vote for 4)

      Jennifer Hagstrom

      Teresa K. Pavesich

      Christopher Espinoza

      Sherell Fuller

District 113A (Lemont)   (website)
(Oakwood, River Valley, Old Quarry Middle)

Board Member - 4 year term (Vote for 3)

      no candidates

District 180 (Burr Ridge)   (website)
(Burr Ridge Middle, Anne M Jeans Elementary)

Board Member - 2 year term (Vote for 1)

      Krystle Vanterpool

Board Member - 4 year term (Vote for 4)

      Amanda L. Frankel

      Colleen McCormack

      Marqutta Harris

District 181 (Hinsdale/CH)   (website)
(Clarendon Hills Middle, Hinsdale Middle, Elm, Madison, Monroe, Oak, Prospect, The Lane, Walker, Pre-school ECE)

Board Member - 2 year term (Vote for 1)

      Margaret Kleber

      Christine Dannhausen-Brun

Board Member - 4 year term (Vote for 3)

      Virginia Malinas

      Grace Shin

      Michael R. Martin

      William J. "Bill" Cotter

      Jason Bier

District 201 (Westmont)   (website)  
(Manning, Miller, Westmont Junior HS, Westmont HS, South Early Childhood Center)

Board Member 2 year term (Vote for 1)

      Judith Wilson

      Adina Hoover

Board Member - 4 year term (Vote for 4)

      Kevin Marren

      Angela M. Steketee

      Leah F. Conover

      Jessica Radogno

District 210 (Lemont)   (website)
(Lemont High School)

Board Member - 2 year term (Vote for 1)

      no candidate

Board Member - 4 year term (Vote for 3)

      no candidates

© 2016 Downers Grove Township Democratic Organization created with Wix.com

A copy of our report is available from the State Board of Elections, www.elections.il.gov

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now